Ahogy a Portfolio is megírta, az EU igen nehéz helyzetben van. Kiderült, hogy segíteni fog Görögországnak. A gazdasági szereplők mind arra számítottak, hogy az EU megmenti tagországát az államcsődtől, de ezzel a többi tagországban a fiskális fegyelem, mint a gazdaságpolitika alapvető szempontja másodrendűvé válhat.
Ha „kemény” feltételekhez kötik most a segítséget, akkor elvileg más ország már „nem akar” hasonló helyzetbe kerülni. Azonban a fiskális alkoholizmus, mint a választópolgárok meggyőzésének eszköze nem ismeretlen, és nem csak Magyarországon alkalmazzák. A döntéshozókat pedig elsődlegesen az érdekli, hogy hatalmon maradjanak és megengedik maguknak, hogy (átmeneti) egyensúlytalanság alakuljon ki a gazdaságban – Persze, (elvileg) csak ha már az euróval fizetnek az adott országban.
Véleményem szerint a gazdasági növekedés érdekében (beruházás növelés, állami kiadás növelése, exportösztönzés) elkövetett átmeneti egyensúlytalanság előidézése ezután már nem egy lehetőség, hanem racionális döntés az egyes nemzetgazdaságoknak.
[…] Akik meg még nem csatlakoztak a zónához, azoknak marad a fegyelem és a gazdaság egyensúlyozgatása.