Firka a gazdasági elképzeléseimről

Közgazdaságtan mindenkinek, és nem mindig a mainstream fajtából. Akinek véleménye van, és szeretné, hogy megvitassuk, a "nemzetgazdasag @ gmail . com" címre küldhet levelet. Fontosnak találom, hogy visszataláljunk a társadalomtudományokhoz, mert a közgáz ennek a fának egy ága. Az egyének viselkedése befolyásol mindent.

Osztás

Share |

Friss topikok

  • Sztifler: @Sztifler: egyébként, jó példa most erre a jelenlegi állapot. felpörgetné a gazdaságot, ha gyengül... (2010.06.13. 20:14) Mentsük meg a devizahiteleseket? Vagy a gazdaságot?
  • CICMÓK: Remek összefoglalás. Remélem olyanok is olvassák akik tanulhatnak belőle. Várom a folytatást. (2010.05.16. 10:40) Olajcégek (2)
  • Sztifler: www.portfolio.hu/cikkek.tdp?h=2&k=4&i=133096 (2010.05.14. 10:44) Ments meg minket, "euró"!
  • mig8 (törölt): @NRG8: A benzin árának csökkentése nem okoz feltétlenül pazarlást. Mert hogyan is pazarolhatnál... (2010.05.05. 00:25) Gáz van a benzinpiacon - Vélemény
  • Sztifler: Köszönjük az írást! Nekem nagyon tetszett, és sok dolgot megtudtam belőle. (2010.04.28. 09:54) Olajcégek (1)

Linkblog

Görögország, az államcsőd, meg az EU (2)

2010.02.14. 22:01 Sztifler

Ahogy a Portfolio is megírta, az EU igen nehéz helyzetben van. Kiderült, hogy segíteni fog Görögországnak. A gazdasági szereplők mind arra számítottak, hogy az EU megmenti tagországát az államcsődtől, de ezzel a többi tagországban a fiskális fegyelem, mint a gazdaságpolitika alapvető szempontja másodrendűvé válhat.

Ha „kemény” feltételekhez kötik most a segítséget, akkor elvileg más ország már „nem akar” hasonló helyzetbe kerülni. Azonban a fiskális alkoholizmus, mint a választópolgárok meggyőzésének eszköze nem ismeretlen, és nem csak Magyarországon alkalmazzák. A döntéshozókat pedig elsődlegesen az érdekli, hogy hatalmon maradjanak és megengedik maguknak, hogy (átmeneti) egyensúlytalanság alakuljon ki a gazdaságban – Persze, (elvileg) csak ha már az euróval fizetnek az adott országban.

Véleményem szerint a gazdasági növekedés érdekében (beruházás növelés, állami kiadás növelése, exportösztönzés) elkövetett átmeneti egyensúlytalanság előidézése ezután már nem egy lehetőség, hanem racionális döntés az egyes nemzetgazdaságoknak.

[…] Akik meg még nem csatlakoztak a zónához, azoknak marad a fegyelem és a gazdaság egyensúlyozgatása.

1 komment

Címkék: eu görögország gazdasági növekedés államcsőd egyensúlytalanság portfolioblogger

A bejegyzés trackback címe:

https://socialeconomy.blog.hu/api/trackback/id/tr421758703

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

serpentin1 2010.02.16. 22:34:37

Szia, off leszek, elnézést, de feszít a kérdés: miért van az hogy Görögországot az EU minket meg az IMF húz ki a szarból ?
süti beállítások módosítása