Mindig mondtam, elég néhány jó makroadat ahhoz, hogy egy ország euróval fizethessen. Remek és sajnálatos példa most Görögország, aki az EU és a közös valuta hitelességét veszélyezteti, és az abba vetett bizalmat. (A fizetőeszköz bevezetése az adott országban azt feltételezi, hogy az ország eljutott arra a fejlettségi szintre, mint a tagok.)
Görögország államcsőd közeli állapotát valamilyen módon mindenképpen orvosolni kell, vagy más fizetőeszköz bevezetése szükséges, ugyanis egyetlen állam problémája miatt nem szabad az egész közösségre hatással lévő döntéseket hozni.
Ha most Görögországban nem euró lenne a pénznem, akkor a görög jegybanknak számos lehetősége lenne úrrá lenni a helyzeten. Az alapkamat növelése és esetleg egy intervenciós sáv kialakításával a spekuláció okozta negatív hatásokat el lehet kerülni, illetve nem is szükséges kombinálni a kettőt.
Stiglitz professzornak ezzel homlok egyenest ellentmondok, mert véleménye szerint az EKB kamatnövelése megoldást jelenthetne. Ez azonban bizonytalanságot okozna a befektetők körében, megingatná a bizalmat az EU-val szemben; ugyanis a kamatemelés indokolatlan lenne.
A görögök számára egyetlen jó lépés a kamatprémiummal értékesített államkötvény egy fiskális stabilizációval „egyszerre”, mert a kamatokat ugye ki kell majd fizetni. […]
Ebben a posztban nem is az a meglepő és problémás rész, hogy egy állam fizetőképtelenné válik, hanem az, hogy egy stabil pénzügyi rendszer áll mögötte és éppen a gazdasági válságnak kellett volna ráébresztenie „minket” a liberalizmus és a kapitalizmus alapvető és felismerhető hiányosságaira.
Stiglitz szerint a „leggyengébb láncszemet” támadják a spekulánsok és a befektetők. – De valahogy abba a helyzetbe kell kerülni, hogy támadható legyen egy gazdaság. A görög példa jól mutatja az érdekcsoportok uralkodását és azt, hogy a vezetők is saját érdekeiket tartják fontosabbnak a közösségével szemben.
Ha ezt felismerjük, akkor a megoldástól sem vagyunk távol, de a probléma az, hogy valószínűleg a vezetőknek ez sem érdeke. Talán, ha még pár EU tag csődbe jutna, akkor rájönnének a fejesek is, hogy „gáz” van. – De akkor már késő lesz:
Vagy sokkal kevesebb országban lesz hivatalos pénznem az euró; vagy példát mutat az EU (és arra kényszeríti a tagállamait, hogy egyensúly-közeli állapotban tartsák a nemzetgazdaságukat) és nem segíti meg az egyes tagállamokat a többi kárára.
Az európai szemlélet azonban szolidáris és hajlamos megvédeni a tagállamait a saját hülyeségeiktől. Szerintem olyan ez, mint amikor a rosszgyereket jutalmazzák.